Na podnet švajčiarskeho jezuitského misionára Bachera sa povodie Darewadi stalo miestom veľkého pilotného projektu realizácie vodozádržných, protieróznych a regeneračných opatrení v poškodenej krajine. Výsledkom je oživenie poľnohospodárskej produkcie, z ktorej vzrástli zisky viac než 5-násobné. Zastavila sa emigrácia a oživil sa návrat obyvateľstva z miest. Zlepšil sa zdravotný stav obyvateľstva. Hladiny podzemných vôd začali stúpať. Za posledných 10 rokov stúpli o 4 metre. Bude zaujímavé sledovať, kedy vzniknú pramene a kedy začnú tiecť potoky. Ja odhadujem, že do 10-tich rokoch je možné očakávať návrat permanentne tečúcej vody vo vysušených potokoch.
Projekt z Darewadi sa stal modelom aj pre iné povodia. Organizácia WOTR (www.wotr.org), ktorá je lídrom tohto unikátneho projektu, pôsobí v 4-roch štátoch Indie. Projekty zatiaľ zrealizovali na viac ako 900.000 ha vo viac ako 2000 obciach. Komunity i farmári v poškodených štruktúrach krajiny zrealizovali viac ako 180 mil. m3 vodozádržných opatrení (v priemere 200 m3/ha), ktoré podľa zástupcov WOTRu dokážu ročne doplniť do pôdy viac ako 1mld. m3. Zadržaná dažďová voda z prehradených bystrín a strží, vrstevnicových pásov, vsakovacích jám a bazénov postupne presakuje do pôdy. Časť vsiaknutej vody do pôdy doplní zásoby podzemných vôd a časť sa vyparí aj prostredníctvom poľnohospodárskych plodín i vysadených lesov.
Organizácia WOTR tvrdí, že program plošnej ochrany vôd v povodí je jedine reálnym programom adaptácie na klimatickú zmenu. Prečo? Okrem zvýšenia potravinovej a vodnej bezpečnosti v regióne sa zvýšenou poľnohospodárskou produkciou sekvestruje množstvo uhlíka do novej úrody. Navyše sa veľké množstvo slnečnej energie spotrebuje na výpare vody do atmosféry, čím sa posilňuje fungovanie klimatizačného zariadenia. Odhadujem, že zrealizované revitalizačné opatrenia znižujú produkciu citeľného tepla o 350.000 GWh ročne.
Cesta, ktorú si zvolila WOTR, je ťažká, ale plodná a nasledovaniahodná. Je vynikajúcim plnením jezuitského hesla: „Všetko na väčšiu Božiu slávu."
Nuž a aké je posolstvo pre Slovensko? To, čo organizácia WOTR naštartovala pred 20-timi rokmi v Indii, to naštartovala MVO Ľudia a voda na Slovensku tiež pred 20-timi rokmi. Modrá alternatíva na Hornej Toryse, Vodný les Slovenskej sporiteľne i Program revitalizácie krajiny je presne to, čo robí s úžasnými výsledkami WOTR v Indii. Ostáva mi len veriť, že na Slovensku konečne dostaneme rozum a prestaneme blbnúť.