Slovenská televízia voľby odflákla

Špeciálne nepíšem RTVS, lebo podrobnejšie som sledovala televíziu. To, čo som videla, alebo skôr nevidela, považujem za novinársku apatiu k župným voľbám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)
Obrázok blogu

Voľby sú zo spravodajského hľadiska pre novinárov dôležitou udalosťou. Pre RTVS, platenú hlavne z peňazí koncesionárov a štátneho rozpočtu, mohli byť župné voľby nielen povinnou jazdou, ale aj príležitosťou, aby divákom ukázala, že RTVS má pre nich zmysel a že vie byť lepšia. No neboli.

Tieto voľby neboli len o tom, kto sa stane županom. Veľkou témou bolo, že extrémista Marián Kotleba získal víťazstvo v Banskobystrickom kraji.

RTVS napriek tomu nenachystala v sobotu po skončení volieb žiadne špeciálne štúdio. Hlavným programom večera po uzatvorení volebných miestností bolo odovzdávanie Cien Nadácie Tatra banky. RTVS mala na Jednotke tri bloky niekoľkominútových mimoriadnych správ. Hoci boli pripravené dobre, no boli krátke, nič mimoriadne ani exkluzívne nepriniesli. Živé vstupy prinášal len jeden redaktor zo Štatistického úradu. Žiadne povolebné štúdio, žiadne živé vstupy redaktorov z regiónov, ktorí by informovali o ich priebehu a atmosfére. Alebo by priniesli názory ľudí na voľbu Kotlebu, či porážku Moniky Flašíkovej Beňovej v Bratislave. Pritom v Banskej Bystrici aj v Košiciach má RTVS vlastné štúdiá. Naviac, druhé a tretie krátke správy kvôli predĺženiu vysielania Cien Tatrabanky viac ako 10 minút meškali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2012 boli v Čechách voľby do krajov. Česká televízia na rozdiel od RTVS už pred prvým kolom robila diskusie vo všetkých 13 krajoch. Už v deň volieb, pol hodinu pred uzatvorením volebných miestností, priniesla rozsiahle volebné štúdio. V štúdiu sa vystriedali analytici a viacerí moderátori. V živých vstupoch informovali o dianí redaktori z celej krajiny. Priebežné výsledky prinášala televízia z virtuálneho štúdia. Samozrejme všetko bolo možné sledovať aj na webe ČT. Na webe RTVS bola až do pondelka rána najčerstvejšou spravodajskou reláciou relácia Správy RTVS zo štvrtka.

Markíza upustila od politiky, žiadne volebné štúdio ani špeciálne Na telo nemala. Je to súkromá televízia, nemusí to robiť. Z televízií o voľbách ako prvá prinášala informácie TA3, tá mala aj prvú povolebnú debatu víťazov v nedeľu dopoludnia. RTVS prišla aj s diskusiou víťazov v relácii O 5 minút 12 až po TA3. Aj preto nie všetci víťazi stihli na začiatku dobehnúť do štúdia v Mlynskej doline. A voľbám venovala len polovicu diskusnej relácie. Druhú časť venovala eurofondom - téme, ktorú mohla vysielať kedykoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

RTVS v súčasnosti vysiela veľkú promo kampaň, v ktorej o sebe hovorí, že je „rozmanitá, kvalitná, inovatívna a zodpovedná." Jej prístup k voľbám hovorí za všetko.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu