Väčšina opýtaných respondentov zastáva názor, že o vzdelanie ide len minimálne, pretože podľa nich to vždy bolo iba o ľudskej šikovnosti. Niektorí sa však stotožňujú aj s názorom, ktorý sa prikláňa k inej teórii. Vravia, že človek nech je akokoľvek šikovný, NIKDY NEZBOHATNE v supermarkete za pokladňou so základným vzdelaním. Ďalšia teória, ku ktorej sa tiež priklonilo veľké množstvo respondentov zase hovorí, že škola môže otvoriť obzor, dať nejaké skúsenosti, dať priestor rozvíjať svoj talent, ale je len na každom jednom človeku ako príjme tieto možnosti a ako s nimi vynaloží ďalej. Nemalé množstvo opýtaných tvrdilo, že ak nezastávame funkciu lekára, právnika, architekta, vedca alebo „ITečkara“ je nám vysoká škola na dve veci. Že na aké ? To určite nemusím písať.
Tajomstvom úspechu dnešnej doby podľa viacerých respondentov sú KONTAKTY na správnych miestach. Ak ich človek nemá potom musí byť brutálne dobrý, aby to niekam dotiahol. Myslím si, že tento názor dokonale vystihuje situáciu dnešnej doby na Slovensku. Ináč by si mladí absolventi vysokých škôl nebalili kufre a neutekali hľadať lepšiu budúcnosť niekam ďaleko od svojej rodnej domoviny.
Každopádne, treba však zvážiť, kam to chceme v živote dotiahnuť a rozhodovať o svojej budúcnosti správne. Aj na tom je založené naše bohatstvo. Preto si položme otázku je potrebné ísť v dnešnej dobe na vysokú školu ? Osobne si myslím, že ak chceme byť bohatší tak áno. Ale treba si dobre premyslieť akým smerom sa vyberieme. Skutočnosť je taká, že univerzity sú preplnené študentami. Idete na prednášku a nemáte ani svoje vlastné miesto na sedenie. A to len preto, aby zarobili na študentoch a po prvom semestri ich viac ako polovicu vyhodili zo školy. Píšem z vlastnej skúsenosti. Udržia sa iba tí najlepší. Respektíve, mali by sa udržať. Preto majú právo byť bohatší. Vysoké školy si dnes nedajú ani záležať na tom, akí študenti zasadnú do ich lavíc. Je im to v podstate jedno. Samozrejme, česť výnimkám. Ale povedzme si úprimne, že je to tak skoro všade. Pri všetkej úcte polovica študentov vysokých škôl je tam len preto, aby nemuseli pracovať a chcú si predĺžiť svoju mladosť najdlhšie ako sa dá. Problémom však je, že ich vedomosti ani zďaleka nezodpovedajú vedomostiam vysokoškolského študenta. Myslím si, že o pár desiatok rokov, bude problém nájsť výborného murára, tesára, zvárača či cukrárku, pretože všetci študujú na rôznych univerzitách a pritom by v týchto odboroch mohli dosahovať vynikajúce výsledky, aj keď podľa mňa nebudú primerane ohodnotení za svoju prácu ako človek, ktorý má pred menom titul aj keď si to možno ani nezaslúži.
Vysokoškolsky vzdelaní ľudia majú väčšie predpoklady na to, aby boli bohatší. Je však len na šikovnosti chudobných či dokážu predbehnúť vzdelaných ľudí. Preto neľutujem deň, kedy som sa rozhodla študovať na vysokej škole, aj keď z tej mojej medzi najbohatších ľudí patriť nebudem :) Lenže to, čo platí pre mňa, nemusí platiť pre všetkých, a preto to berte to ako iba môj vlastný postoj k tejto problematike.