Začiatok slovensko-maďarských problémov v XX. storočí. Časť II.
Časť II.
Maďarská trauma Trianon 1920
Podpisom Trianonskej mierovej zmluvy dňa 4. júna 1920, nastala zmena pre maďarské obyvateľstvo. Maďarsko prišlo o 72% svojho územia a 64% obyvateľstva. Maďari dodnes vnímajú túto zmluvu ako nespravodlivú a traumatizujúcu udalosť, ktorá mala výrazný dopad na maďarskú politiku a spoločnosť v XX. storočí. Trianonská mierová zmluva nespôsobila len stratu území, ale aj ekonomické škody, pretože Maďarsko prišlo o značnú časť svojich prírodných zdrojov. Tieto územné zmeny taktiež spôsobili dlhodobé napätie so susednými krajinami. Hranice sa však nemohli jednoznačne určiť podľa etnického princípu, vzhľadom na to, že sa museli vziať do úvahy geografické, hospodárske, komunikačné a strategické záujmy novovytvoreného štátu. Tieto kritéria boli uplatnené aj v iných štátoch a v skutočnosti v Európe nie je štát, ktorého štátne hranice by sa kryli s etnickými.
Dôležité je sa na túto skutočnosť pozrieť očami Maďarov. Predstavte si, že narodili ste sa na juhu Slovenska. Ste Maďar, váš otec je Maďar, starý otec aj pradedo sú Maďari a celý svoj život ste prežili v Uhorsku, teda v Maďarsku. A zrazu zo dňa na deň ste sa stali menšinou v novovzniknutom československom štáte. Z môjho pohľadu je pochopiteľné, že títo ľudia sa necítili dobre. Aj po vyše storočí, ktoré uplynuli od podpisu mierovej dohody v Trianone sa pohľad Slovákov a Maďarov zásadne líši. Kým my, Slováci, ju vnímame pozitívne, na strane Maďarov (na oboch stranách našej hranice) ju zväčša vnímajú ako negatívnu udalosť. Od roku 2010 si Maďari pripomínajú 4. jún ako Deň národnej spolupatričnosti.
Trianonská zmluva z roku 1920 znamenala pre Maďarsko stratu územia a hlbokú traumu, ktorá dodnes ovplyvňuje ich vnímanie histórie. Pre Slovákov priniesla slobodu, no rozdielne pohľady na túto udalosť naďalej živia napätie. V ďalšej časti sa pozrieme na vývoj vzťahov po Viedenskej arbitráži a reslovakizácii.