Preto sme sa obrátili so žiadosťou o stanovisko na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny:
"Dovoľujeme si Vás osloviť ako metodický a kontrolný orgán, v ktorého dikcii je usmerňovanie detských domovov a žiadame Vás týmto o oficiálne stanovisko k nasledovnému prípadu.
Dňa 16. septembra 2009 bol na televízii Markíza odvysielaný jeden s dielov relácie Modré z neba. V tomto diely bol zaangažovaný chlapec z detského domova v Medzilaborciach. Pôvodným úmyslom vychovávateľky bolo sprostredkovať deťom tanečné vystúpenie. Ako však uviedol moderátor, so zvolením a na návrh riaditeľky detského domova, pripravili chlapcovi prvú interakciu s matkou a to bez prípravy, priamo na pódiu a pred obecenstvom. Táto interakcia bola nahrávaná a odvysielaná. Z hľadiska ju tiež sledovali súrodenci spomínaného chlapca. Záznam sa dá zhliadnuť na tejto webovej adrese:
http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/modre-z-neba/32399
Nakoľko považujeme takéto jednanie pracovníkov detského domova voči ich klientovi neetické a v úplnom rozpore s filozofiou zákona o sociálno-právnej ochrane a o sociálnej kuratele, tiež v rozpore s mnohými paragrafmi tohto zákona, žiadame Vás o oficiálne vyjadrenie Vášho stanoviska k takémuto konaniu.
Tiež Vás žiadame o prešetrenie a prípadné vyvodenie dôsledkov a sankcionovanie svojvoľného, neetického a neprofesionálneho jednania zo strany vedenia a zamestnancov detského domova, ktoré majú za následok traumatizovanie im zverených klientov pred verejnosťou.
Vopred ďakujeme!"
Za Ústredie PSVaR odpovedala riaditeľka odboru sociálnoprávnej ochrany detí, sociálnej kurately a poradensko-psychologických služieb Mgr. Mária Marcinová:
"Ústredie PSVaR zaujíma súhlasné stanovisko s Vašim názorom k stretnutiu mal. Tomáša s matkou, ktoré bolo prvé v jeho živote a uskutočnilo sa bez akejkoľvek prípravy a rovno pred televíznymi kamerami. I napriek tomu, že dieťa vyjadrilo súhlas so stretnutím, možno konštatovať, že DeD v danom prípade postupoval neprofesionálne.
Sociálna práca s dieťaťom je úlohou orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a detského domova, pričom dodržiavanie práv dieťaťa a sledovanie záujmu dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa dieťaťa.
Takýmto "splneným snom" bol Tomáš nepochybne vystevený emočným tlakom, keďže sa musel okamžite pred publikom rozhodovať o tom, či dá súhlas na stretnutie s matkou alebo nie. Veľmi emotívne to taktiež zapôsobilo na Tomášových súrodencov, ktorí sa nahrávania zúčastnili.
...
Vzhľadom na uvedené, ÚPSVaR upozornilo všetky detské domovy prostredníctvom ich zriaďovateľov na dôsledné vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately u detí umiestnených v zariadení na výkon rozhodnutia súdu v súlade so zákonom 305/2005 Z.z. , v súlade s dohovorom o právach dieťaťa a ďalšími právnymi predpismi v oblasti ochrany práv dieťaťa."
Týmto ďakujem Ústrediu PSVaR za podporné stanovisko a verím, že voči podobnému konaniu budú vykonávať dôsledné opatrenia.
Ďalší podnet v tejto veci smeroval na Radu pre vysielanie a retransmisiu. Okrem spomínaného prípadu Tomáška bol podnet smerovaný aj na nasledujúci diel relácie, ktorého hlavným aktérom bol malý Dárius, psychicky labilný chlapec, ktorý sa pokúsil v minulom roku o samovraždu.
Z podnetu:
"... Dňa 7.10. bol odvysielaný ďalší z dielov tejto relácie, v ktorej bol znovu poškodený maloletý. Situácia sa týkala chlapca, ktorý sa pokúsil minulý rok spáchať samovraždu. Chlapec bol dlhodobo liečený na psychiatrickom oddelení a je v súčasnosti v domácej liečbe pod kontrolou odborníkov. Pán Rozboril mu svojimi neodborne a nešetrne kladenými otázkami spôsobil niekoľkokrát hysterický záchvat a toto jeho jednanie bolo odvysielané.
Nakoľko chlapec pre šikanovanie zmenil školu, aby sa jeho nedokonaný čin dostal z povedomia okolia a spolužiakov, je vrcholne neetické, že pán Rozboril natáčal i v škole, kde respondentami boli i spolužiaci postihnutého, ktorých sa pýtal na otázky súvisiace s pokusom o samovraždu spolužiaka.
Vyjadrenie jeho ošetrujúceho lekára dodáme na vyžiadanie.
Spomínané prípady sa týkajú maloletých, ktorí nemali na priebeh situácie žiadny vplyv. Ohrozovanie zdravia a psychického vývinu dieťaťa je v rozpore z Chartou práv dieťaťa a v rozpore s mnohými zákonmi našej legislatívy.
Formát relácie v takomto spracovaní parazituje na ľudskom nešťastí, bez ohľadu na to, aké následky na poškodených zanechá.
Veríme, že z Vašich právomocí vyplýva sankcionovať takéto jednanie a možnosť zjednať pre budúcnosť nápravu."
Rada pre vysielanie a retransmisiu prisľúbila zaslať svoje stanovisko po prešetrení podnetu.
Tým, že demokracia je u nás tak mladá, jej hranice testujeme. Niekedy je výsledkom trestné oznámenie, niekedy pokuta, inokedy jedna po papuli.
To keď sa dohadujú dospelí o tom, či ich súkromie bolo narušené, či boli médiami zranení, dehonestovaní, či boli neprávom osočení, je to napriek všetkým našim ponosom relatívne v poriadku.
Ak sa však siaha na práva detí, mali by sme byť všetci ostražití. Dieťa je odkázané na to, čo a ako za neho vykoná právny zástupca. Nakoľko je schopný, či neschopný hájiť jeho práva. A každé "potom" je neskoro. Pretože "potom" znamená liečiť zásah, ktorého mohlo byť dieťa ušetrené.