Kto chce chodiť v nedeľu do Tesca... (a navyše tam pracovať)

Máte radi nedele? To, že ich máme radi všetci si dovolím tvrdiť bez ohľadu na to, či sa v tento posledný deň v týždni rozhodnete oddychovať, venovať sa rodine a priateľom alebo chcete mať trochu času pre seba. Pre tých z nás, ktorí sme od pondelka do piatku v práci, sú nedele spojené s plánovaním rodinných výletov. Ale pre mnohých je to jediná a výnimočná možnosť ísť si privyrobiť a zlepšiť si tak rodinný rozpočet...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (411)

Kto by už chcel pracovať v nedeľu?

Nuž, budete sa diviť – mnohí. Pre mnohých ľudí je totiž víkend jedinečnou možnosťou ísť si privyrobiť – keďže im to iné povinnosti počas pracovného týždňa nedovolia.

Napríklad moja kolegyňa Soňa – je mamička 2 detí a je práve na materskej dovolenke. Soňa by ale veľmi chcela pracovať na čiastočný úväzok. A víkend je pre ňu jedna z mála možností ísť do práce – preto, že cez víkend môže jej dve ratolesti postrážiť manžel. Nuž, nie je žiadne prekvapenie, že za tejto situácie, ktorá nie je nijako výnimočná pre mnohé mladé slovenské rodiny, by Soňa chcela pracovať práve v nedeľu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poďme ale ďalej. Po mamičkách na materských a rodičovských dovolenkách sú ďalšou veľkou skupinou tých, čo u nás v nedeľu blokujú váš nákup, práve študenti. Napríklad taká Janka, tá si k nám cez víkend chodí privyrobiť už nejaký čas, a preto som sa s ňou už stihol dať párkrát do reči... Popri škole a rozvrhu, aký v škole má, je pre ňu víkend prakticky jediná možnosť zarobiť si nejaké peniaze, ale i získať prvé pracovné skúsenosti (i keď v tejto chvíli je pre ňu motiváciou skôr ten iPhone, ktorý si z výplaty túži kúpiť. To, že popri tom získa pracovnú skúsenosť s prácou s ľuďmi, ocení až neskôr – nuž, ale to už odbáčam od témy tohto blogu.) Všetci sme však boli mladí a ešte si isto spomenieme, ako sme sa tešili, keď sme si popri škole našli prvú platenú nedeľnú brigádu... . Ale nielen ženy na materskej a študenti chcú pracovať v nedeľu. Lebo osudov je mnoho – a moji kolegovia by vám o tom vedeli rozprávať. Napríklad pani Majka, pre ktorú je Tesco druhou - dodatočnou prácou na čiastočný úväzok. Cez týždeň pracuje inde, ale v nedeľu si chodí už roky privyrobiť k nám, do Tesca. A pani Zuzka, ktorá sa stará o svoju chorú mamu a cez víkend, keď za ňu preberie túto ťažkú štafetu niekto iný z rodiny, chce isť do práce. Nielen kvôli peniazom – ale aj kvôli ľuďom, s ktorými sa v Tescu stretne. Pre mnohých z nás je nedeľa čas, ktorý chceme stráviť s rodinou – to nechcem spochybňovať. Ale chcel som vám ponúknuť aj iný pohľad – pretože je veľmi veľa Soní, Majok a Janiek – ktoré denne v Tescu stretávate, a ktoré ide nový zákon „zachrániť“ pred prácou v nedeľu. Oni ale chcú pracovať v nedeľu. Iba v nedeľu. Inokedy totiž nemôžu.

SkryťVypnúť reklamu

Vážim si ich. Vážim si všetkých, ktorí prídu v nedeľu pracovať, aby si zákazníci mohli kúpiť základné potraviny. Nebudem sa tváriť, že poznám osudy všetkých 10 000 ľudí, ktorí so mnou v Tescu pracujú. Avšak napriek tomu, čo si prečítate v mnohých novinách, vám viem s istotou povedať, že väčšina kolegov, ktorí majú možnosť pracovať v nedeľu, si tuto možnosť vážia. Nielen pre to, že pre mnohých je práve nedeľa jedinou možnosťou pracovať. Je tu aj oveľa pragmatickejší dôvod. A tým dôvodom sú veľmi slušné príplatky, ktoré Tesco práve za prácu počas sviatkov či nedieľ všetkým dáva. Príplatky, ktoré mimochodom v Tescu významne presahujú to, čo zákon pracujúcim bežne priznáva. 

SkryťVypnúť reklamu

„Rozpoltený“ zákon pre zosúladenie práce a rodiny – pre rovných a rovnejších

Tiež ste dúfali, že doba, kedy sa nám niekto snažil organizovať náš vlastný život je už dávno za nami? Nuž, aj napriek tomu, že žijeme v demokracii a ľudia sa sami rozhodujú o veciach všedných i dôležitých, už po tretíkrát je tu opäť snaha o zákon, ktorý zorganizuje život rodinám a určí nám, ako máme žiť. Poslanci KDH opäť presviedčajú verejnosť, že treba definitívne zabojovať za to, aby sa zákon o zatvorení obchodov počas všetkých nedieľ a štátnych sviatkov uviedol do praxe. Aby nešli ľudia v nedeľu pracovať – bez ohľadu na to, či sami chcú alebo nechcú.....

SkryťVypnúť reklamu

Avšak, ďalší kameň úrazu je, že sa tento zákon dotkne iba niektorých. Zákon má „zorganizovať rodinný život“ tým, ktorí pracujú v maloobchode. Ale čo ostatné mamičky, či ľudia, ktorí pracujú v nedeľu v továrňach na smeny, v nemocniciach, v službách, na železniciach, letiskách, v reštauráciách, kaviarňach...? A výpočet by mohol pokračovať donekonečna. V čom sú iné od mamičiek pracujúcich v obchode? V týchto všetkých zamestnaniach pracujú matky, v mnohých prípadoch aj bez nadštandardných príplatkov, ktoré „Tesco mamičky i nemamičky“ za prácu počas sviatku majú. Ostatné mamičky v práci v nedeľu budú a budú nám ostatným predávať kávu, pivo či zmrzlinu – keď budeme všetci namiesto nedeľných nákupov na nedeľných výletoch. Len ten chlieb si v nedeľu nekúpime. Zdá sa vám to byť v poriadku?

Ak chceme ľuďom ukázať, ako zosúladiť rodinný život počas celého týždňa, zamyslime sa skôr nad tým, či je cestou zaviesť zákon, ktorým „zorganizujeme“ (podotýkam iba niektorým) rodinám život, ktorým zákon vezme možnosť výberu, ktorý mali doposiaľ – kedy a kde budeme pracovať a kedy sa budeme venovať rodine... . Nežijeme predsa všetci rovnako.

Martin Dlouhy

Martin Dlouhy

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Momentálne som generálnym riaditeľom Tesco na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  ObchodSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu