Ani minister Válek ma už nezachránil ...

Externú elitu redaktorov Expresu označilo "POLITBYRO" komunistickej strany ako grupujúce sa nebezpečie pravice.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Stabilitu titulu som sa snažil politicky  posilniť nielen u cenzorov a inak (viď dve časti blogu „Vyhodený zo Smeny a prijatý do Expresu“),  ale aj ďalším krokom. Jedna z kolegýň bola dlhoročnou kamarátkou redaktorky rozhlasu Viery Müllerovej - budúcej manželky najmocnejšieho muža v štáte Gustáva Husáka. Pani Viera občas pre nás preložila článok. Keď som to zistil, tak som ju zamestnal v Exprese na externú dohodu. Všetky uvedené opatrenia síce boli prospešné politickej stabilite Expresu, ale napriek tomu, tornádo personálnych „čistiek“ prišlo samo a nečakane.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Na základe osobných skúseností som zistil trpkú pravdu, že keď sa mi v živote  najviac darilo, mal by som byť v strehu a pripravovať sa, že do mňa udrie hrom. No ten udrel naozaj prekvapivo a potichu, keď na oblohe nezahrmel žiaden blesk.

Bunkri, nenoblesnom lokáli blízko Slovenského rozhlasu, som v jeden večer náhodne naďabil na svojho šéfa Ruda Fábryho. Na stojáka pri barovom pulte popíjal víno s prvým námestníkom ministra Válka, Jánom Princom. Bezúčelne som ho hneď podpichol: „Nevedel som, že  ako cukrovkár, piješ? Ešte som ťa ani raz nevidel v redakcii s pohárikom ...“  Na to sa zamračil: „Ty somár jeden, pretsa si v robote  nebudem robit šenk. Dáš si též dva deci?“

SkryťVypnúť reklamu

Do Bunkra som vstúpil s veselou mysľou, ale odchádzal horšie ako hrozne dobitý pes. Ján Princ mi oznámil katastrofálnu novinu: „Ešte nevieš, že ti odvolávajú šéfa? Priprav sa tiež,  že ho  budeš čoskoro  nasledovať. “ Nezdalo sa mi, že si zo mňa robí psinu. Preto už nervózne som ho prerušil: „Kto odvoláva Ruda? Vari nie Válek? Však na to nie je nijaký dôvod! Zo Slovenského úradu pre tlač a informácie počujem iba chvály ...  Aj náklad sa nám zvýšil o dvadsaťpäť tisíc výtlačkov ...“

Pozrel na mňa súcitne, zrejme ho prekvapila moja naivita: „Myslíš si, že je dnes až také podstatné SÚTI, a váš vyšší náklad? Na ústrednom výbore strany  zistili, že v redakcii grupuješ vyhodených pravičiarov. Si až natoľko hlúpy, že nevieš, aký tam majú z vašich spolkov obavy? Rudo sa len zviezol ... Uvedom si, že oboch vás riešilo samotné predsedníctvo ÚV strany!“  Zareagoval som už nervózne: “Čo na to Válek, nezastal sa?“

SkryťVypnúť reklamu

Jeho prvý námestník sa na mňa so súcitom pozrel: „Ten mal sám čo robiť, aby sa ubránil. Veď dopustil, aby si ty, vyhodený zo Smeny, pracoval v Exprese ...“

Následne sa ozvali zo Zväzu slovenských spisovateľov protesty proti odvolávaniu Fábryho z funkcie šéfredaktora. Za mňa sa postavil iba môj hárem na čele s najmladšou a najbojovnejšou Máriou Šišolákovou, chceli ísť do štrajku. Bolo to od nich pekné gesto, ale veľmi nerozumné, a preto som ho odmietol.

Zvolil som iný postup. O dva dni som sa pred siedmou rannou nasáčkoval pred tapacírované dvere  súdruha ministra, ktorý chodil veľmi presne do úradu. On vždy veľký slušák ma tentoraz už neuvítal s úsmevom, ale predsa prijal aj ako neohlásenú návštevu. Hoci už o polhodinu mal zvolanú poradu vedenia ministerstva a zrejme sa na ňu potreboval pripraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako básnik mi imponoval tým, že nelietal v oblakoch,  konal  nanajvýš rozumne, pragmaticky a zároveň slušne. Pohotovo vedel vystihnúť podstatu prerokovávanej veci, aj správne zvážiť jej vhodné riešenie. Ale svoje poetické snenie držal v úrade na uzde veľmi pevno. Naše stretnutia neboli časté, netrvalo dlho, ale zakaždým sa vyznačovali plnou otvorenosťou, neformálnosťou a pohodou. Preto som tajne dúfal, že  navonok neprístupný Válek už tým, že ma bez ohlásenia prijal,  dá mi ešte šancu pracovať v Exprese.

V to som dúfal aj pre moju záhadnú spriaznenosť s ministrom vo chvíli, keď mal proti svojej vôli splniť príkaz strany a vyniesť nado mnou ortieľ. V naivite som očakával, že nakoniec zmení pre mňa neprijateľné rozhodnutie. Iba ma zarazilo, že na jeho stole som uvidel  redakčné honorárové listiny Expresu. Vtedy ma však nenapadlo, prečo si ich vyžiadal, aký mal dôvod?

On si však chcel aj osobne  preveriť, či bol o kauze najvyšší stranícky chór pravdivo informovaný , že sa  grupujú v Exprese pravičiari vyhodení z redakcií, čo mohli hodnoverne potvrdiť alebo vyvrátiť len honorárové doklady. Preto potom aj napriek dlhej debate trval na svojom: “Z Expresu musíte odísť! Ľutujem, ale iné riešenie pre vás nemám. Pôjdete na propagačné oddelenie do nášho vydavateľstva. Váš plat,  aký máte teraz, vám však zachováme!“

Ani dobrotivý minister, ani rovnaká gáža, ktorá by bola o tretinu vyššia než môjho budúceho šéfa - spisovateľa Milana Ferka, ma však nepresvedčili, aby som sa len tak vzdal a odišiel  z redakcie. Až oveľa neskôr  som si cenil Válka za ohľaduplnosť ku mne, ako riešil moju existenčnú otázku  veľkoryso, citlivo a najmenej bolestivo. No v tých chvíľach som mu oponujúcim a iracionálnym konaním iba spôsoboval vo vzájomnom vzťahu iba problémy. Hoci sa ma snažil existenčne zachrániť,  jeho pomoc som hlúpo odmietal.

Tento náš jediný nesúlad sa udial ešte v počiatkoch spoločenskej krízy, keď sa ešte Válek určite nezmenil, keď nepodľahol nastupujúcim násilnostiam a svojvôle režimu. Až neskôr im zrejme s nevôľou prestal odporovať, a ťahal tiež haraburdím a špinou naloženú  káru zla, pretvárky a nespravodlivosti. Zaslúžil sa tým však aj  o to, že neskorší prezident  Gustáv Husák vymenoval viacej slovenských národných umelcov ako českých, čo malo  svoj osobitý dôvod.

Zrejme premyslená politika viac cukru než biča potom spacifikovala počiatočný odpor slovenských umelcov, takže sa na Slovensku nezrodil disent, pričom iba zopár výnimočných osobností z kultúry nezmenilo postoj voči okupantom, okupácii  a jej služobníkom. Ale inak sa činil jeho kolega minister kultúry v Prahe, ktorý ako slon v porceláne silovo rozsieval  v Čechách zrno pre liaheň disidentov. Preto sa aj kolaborácia medzi umelcami ľahšie zahniezdila na Slovensku než za riekou Moravou.

Vtedy som si ešte neuvedomil, akú božskú trpezlivosť prejavil Válek s mojou tvrdohlavosťou a neústupnosťou, keď nechal na sekretariáte dlho čakať svoj tím a hneď ma nevyhodil. Keď som temer po hodine odišiel v mizernej nálade, oslovil ma na sekretariáte ministra zvedavý námestník Pavol Koyš, ktorý sa stal koncom roka 1989 krátko aj hlavným šéfom kultúry: „Čo ste spolu až tak dlho riešili?“ Neslušne som mu však odvrkol iba slovom: „Počasie ...“

V tej chvíli ma  však pochytila zlosť , že ma represívny režim už po druhýkrát  trestal za poctivo odvedenú prácu a existenčnú výpomoc vyhodeným bývalým kolegom. Tento pre mňa ťažký úder som cítil ako veľkú nespravodlivosť, bezohľadnosť a nezákonnosť. Veď v prospech toho, aby som sa profesijne uchytil, som musel obetovať príliš veľa  úsilia, strádania a námahy. Preto som sa u ministra zaťal a rozhodol sa tvrdo brániť. Válkovu  ohľaduplnosť a pomoc som tvrdohlavo odmietol z naivity a viery, že aj v socializme platia aspoň aké - také zákony.

V jeho situácii by každý iný mocipán so mnou vymietol dvere a nie ešte počúval  odmietavý postoj na veľkorysú pomoc. Nepochybujem však, že sa v tejto debate cítil nanajvýš trápne,  lebo takto si on  určite nepredstavoval ešte pred rokom svoje pôsobenie na poste ministra, keď sme spolu dlho debatovali v kaviarni Luxor.

Komunistu Válka som spoznal ako  demokrata, ktorý sa aj sprvu snažil podľa toho konať. Vlastnil síce stranícku legitimáciu, ale tá mu mala slúžiť len ako záštita, aby v kultúre mohol realizovať žiadúce zmeny. Veď o niektorých ma presvedčil hneď na počiatku jeho pôsobenia vo funkcii. Lenže počas dvadsaťročného nečasu sa všetko menilo, až na výnimky skoro všetci  sa zmenili a preto výnimkou nemohol byť ani básnik v pozícii ministra. Božie mlyny mleli tentoraz rýchlo, ale  naopak, teda nie v prospech dobra,  ale príliš dlhého a narastajúceho zla.

Podľa môjho názoru práve básnik Válek sa sprvu snažil aj cez kultúru demokratizovať a poľudšťovať náš nehumánny režim. Bol tiež podľa mňa zo všetkých ministrov najlepším a najrozhľadenejším. Mal iba smolu a my s ním, že pôsobil vo veľmi  zlom nečase. Ako sa prejavoval neskôr, to neviem posúdiť, pretože touto neúspešnou návštevou sa skončil  akýkoľvek náš kontakt. Telefonoval som s ním až o temer dvadsať rokov potom, čo  už ležal v nemocnici smrteľne chorý. Podľa reakcie sa potešil môjmu telefonátu.

Navrhol som mu interview pre môj týždenník Slobodný piatok. Napriek vážnej chorobe ochotne súhlasil. Možno si spomenul na náš nezrealizovaný rozhovor v roku 1969, keď ešte plný elánu a plánov sa stal ministrom. Zrejme chcel pred svojím skonom povedať to, čo mal na srdci  ako ozajstný umelec a dlhodobý minister. Teda šlo o odkaz od rozporuplnej osobnosti, ktorá vstúpila do osídiel červeného zla. Ale napriek tomu som si ho neprestal vážiť pre mnohé seriózne postoje aj sprvu osožné rozhodnutia.

Chcel som ešte včas spoznať otázku: Prečo on estét, humanista, pragmatik, bohém, aj zodpovedný a seriózny človek,  teda až príliš osobitá individualita, slúžil až dokonca režimu, s ktorým určite nesúhlasil? Ale to som sa už nedozvedel. Pretože som náš rozhovor o tri týždne odložil z dôvodu pracovných úloh  a tým aj určite sklamal túto výnimočnú osobnosť kultúry aj politiky. Nemal som čas na prípravu na toto exkluzívne stretnutie a bezohľadná Smrť nečakala, ma predbehla. Dodnes to ľutujem. Určite mal aj pre dnešok poet a minister čo povedať nielen o umení a politike. 

 

Jozef Sitko

Jozef Sitko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  387
  •  | 
  • Páči sa:  9 993x

Mgr. Jozef Sitko (*1935), v rokoch 1968 - 1970 komentátor denníka Smena. Potom ďalší rok krátko editor a zástupca šéfredaktora týždenníka Expres. Z oboch redakcií ho komunisti vyhodili. Až do roku 1989 mal dištanc - zákaz čokoľvek publikovať. Následne založil prvý nezávislý týždenník v SR Slobodný piatok a bol jeho šéfredaktorom. Hneď po vzniku samostatnosti štátu bol riaditeľom tlačového odboru a poradcom prezidenta M. Kováča. Potom založil Nadáciu Slovak Gold a štrnásť rokov ju viedol. Napísal šesť kníh. Jeho nový titul: Vedieť odísť získal v roku 2019 medzinárodnú Literárnu cenu E.E. KIscha. .Ešte v roku 1991 získal Hlavnú novinársku cenu Slovenského literárneho fondu. A v roku 2000 mu prezident Schuster udelil za celoživotnú publikačnú činnosť štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 22x
  • Prečítané: 1 413x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 142x
  • Prečítané: 4 328x
  • 5
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 481x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 119x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 399x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 253x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kritizovali ho svetoví lídri aj Pellegrini. Fico útok na Sumy neodsúdil, nemá vraj dosť informácií
V Hlase vypukla panika (komentár)

Peter Tkačenko

V Hlase vypukla panika (komentár)

Keď ich k desiatim percentám posiela už aj Focus, vedia, že je zle.

  • 34m
Na začiatku Haščák označil Gorilu za fikciu. Súd zdôvodnil zamietnutie žaloby proti SIS
Slovan je suverénny, má silné tromfy, Weiss však varuje. Ako ho môže Trnava prekvapiť?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu