Ako môže fungovať samospráva III - Tyrkysový McDonald's

Písmo: A- | A+

V ďalšom článku o fungovaní samosprávy mesta Chandler v štáte Arizona sa dozvieme, ako dokáže samospráva presvedčiť developera, aby zohľadnil miestne podmienky; o čom všetkom Američania rozhodujú vo voľbách; ako sa mestu darí pritiahnuť investorov a čo všetko je potrebné pre zmenu územného plánu v USA.

Tyrkysový McDonald‘sChandler3.1.jpg

Cez víkend som bol na výlete v krásnom mestečku Sedona. Okrem zaujímavých kamenných útvarov ma upozornili aj na vraj jediný McDonald’s svojho druhu na svete. Okrem stavebných prvkov, ktoré zapadajú do prostredia si miestna samospráva dala ako podmienku pre investora zmenu farby ich známeho loga na tyrkysovú farbu, ktorá lepšie zapadá do prostredia červených kamenných útvarov a miestnej indiánskej kultúry. Odvtedy ma už nikto nepresvedčí o tom, že s investorom/developerom sa nedá dohodnúť na čomkoľvek a že ústupky v mene verejného záujmu nie sú možné.

Voľby po americky

Miestne, regionálneChandler3.2.jpg, štátne a federálne (prezidentské + kongresné). Niektoré samosprávy sa ich snažia všetky organizovať v jeden deň, aby sa ušetrili prostriedky daňových poplatníkov. Iné samosprávy chcú mať svoje miestne voľby v iný čas, kvôli tomu, aby štátne a federálne záležitosti a kandidáti nezatienili ich miestne témy a kandidátov. Volebný lístok môže byť totiž v prípade spojenia viacerých volieb skutočne dlhý a volič môže urobiť aj 100 rôznych rozhodnutí naraz vrátane iniciatív a referend. Vo vidieckych oblastiach je to napríklad aj voľba šerifa.

Miestnosť, kde sa hlasy spočítavajú je pod 24-hodinovým drobnohľadom viacerých kamier a má veľké okná cez ktoré môže priebeh sčítania sledovať verejnosť. Možnosť voliť poštou uprednostňuje až okolo polovica registrovaných občanov. Sú však mestá, kde je to aj 90%. Poštový systém voľby je veľmi sofistikovaný a je možný pri všetkých typoch volieb.

Zaujímavosťou je tiež, že v prípade miestnych volieb sa pri menách kandidátov neuvádza ich politická afiliácia. Teda každý kandidát kandiduje ako nezávislý, aj keď v skutočnosti môže byť členom niektorej z politických strán.

Občania vypĺňajú hlasovacie lístky na elektronických hlasovacích zariadeniach, ktoré vyzerajú skôr ako bankomaty. Po skončení volieb sa všetky hlasy spočítavajú elektronicky. Zároveň sa určí náhodná vzorka, ktorá sa kvôli kontrole spočíta ručne. Zatiaľ sa nestalo, že by sa počítač mýlil. V prípade nesúladu sa pri opakovanom sčítaní vždy preukázalo, že chyboval ľudský faktor.

Chandler means business

Chandler3.3.jpgVedeniu oddelenia pre ekonomický rozvoj sa vďaka ich proaktívnemu prístupu darí mestu získať desiatky nových firemných investícií ročne. Šéfka oddelenia sa k potenciálnym investorom nespráva ako úradníčka. Správa sa k nim ako business partnerka. Je 24 hodín denne na telefóne a má flexibilný pracovný čas. Aj vďaka nej sa Chandler stal sídlom mnohých IT a komunikačných firiem, ktoré pokytujú pridanú hodnotu a priťahujú vysoko vzdelaných pracovníkov spolu s ich rodinami.

Mesto z vlastných našetrených prostriedkov postavilo svoj vlastný technologický inkubátor inovácií (Innovations Technology Incubator), kde prenajímajú laboratórne miesta pre začínajúce firmy za oveľa výhodnejších podmienok ako súkromný sektor. Aj napriek vysokým vstupným nákladom na vybudovanie centra, vníma samospráva investíciu ako dlhodobú a očakáva, že cez vytvorené pracovné miesta sa jej to časom vráti. Investuje tak do budúcnosti mesta.

Chandler3.4.jpgÚzemný plán mesta je nepriestreľný a v prípade, že niekto chce postaviť niečo iné než plán povoľuje, tak musí požiadať o zmenu plánu. To trvá podobne dlho ako na Slovensku a je nevyhnutných niekoľko procesov. Zaujalo ma ale, že v žiadosti o zmenu územného plánu musí investor už dopredu informovať obyvateľov o svojom zámere vrátane detailného vyobrazenia projektu a modelov hotovej stavby. Občania sú navyše o tomto procese riadne informovaní a sú aktívne pozývaní na stretnutia stavebnej komisie mesta. Každá nová budova musí navyše spĺňať aj prísne estetické kritériá, hoci je postavená na okraji mesta.

Pokračovanie nabudúce.

 

Skryť Zatvoriť reklamu