Telefónne číslo a ochrana súkromia

Keďže dnes už má telefón takmer každý, stalo sa telefónne číslo jeho dočasným jednoznačným identifikátorom podobne ako rodné číslo. Zatiaľ čo rodné číslo je predmetom ochrany osobných údajov, s telefónnymi číslami zverené osoby nakladajú svojvoľne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nemám na mysli len ak v dobrej viere zveríte poskytnuté telefónne číslo tretej osobe bez súhlasu majiteľa, alebo telefonujete niekomu ohľadom čohokoľvek a kedykoľvek v presvedčení, že majiteľ mobilu Vám musí byť kedykoľvek k dispozícii. Správanie jednotlivca je otázkou etického kódexu.

Právne problematickejšie je, ak Vám vyvoláva Váš telefonický operátor vrámci nejakého marketingového prieskumu alebo s ponukou produktov v presvedčení, že ho k tomu oprávňuje jeho pozícia zriaďovateľa služby, aj keď ste nikdy nedali súhlas na takéto aktivity. Pritom spiatočné volanie je zvyčajne technicky zablokované, takže ani nedokážete identifikovať zmeškaný hovor.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Inokedy Vám zase zavolá Vaša banka. Najprv centrála, potom pobočka, striedavo z rôznych čísiel, často bez možnosti identifikácie volajúceho, ktorý sa skrýva za číslom pobočkovej ústredne. Na moju námietku, že si neželám byť obťažovaný, mi pohotovo odpovedia, že som im zveril číslo sám. Áno, ale výhradne na internet banking.

Bohužiaľ, volaní sa nezbavím, kým nedvihnem. Inak nezaškrtnú v databáze položku "vybavený". Ak sa mi raz podarí zastaviť príval volaní, pri ďalšej reklamnej kampani sa to zopakuje.

Prakticky to znamená, že takéto prichádzajúce hovory nemôžete bez ujmy ani ignorovať, na zmeškané čísla sa nemôžete dovolať a zostávate v neistote. Osobne to považujem za obťažovanie nie nad rámec slušnosti, ale zákona.

Alojz Pastírik

Alojz Pastírik

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Verím, že nie všetky slová sa premenia v digitálny smog. Zoznam autorových rubrík:  SpotrebitelSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu