Luxor (Théby, Veset) sa na prelome tretieho a druhého tisícročia pred našim letopočtom stal hlavným mestom starovekého Egypta a sídlom kráľov. V čase svojej najväčšej slávy mal vraj viac ako milión obyvateľov - a to všetko pred cca 4000 rokmi!

V Luxorskej časti chrámu sme neboli, ale na fotke nižšie môžete vidieť jeden z dvoch obeliskov, ktoré po tisícročia stáli pred vchodom do chrámu. Druhý sa v súčastnosti nachádza v Paríži na Námestí svornosti. Tak si ich porovnajte, aj s duchmi v Paríži :-)))


Chrám v Karnaku - asi 2 km severnejšie od samotného Luxoru - to je iné kafé.....tieto "sfingy" (s baraními hlavami) pôvodne siahali až na západný breh Nílu, ku chrámu kráľovnej Hatšepsut, o ktorej som písal v minulom dieli .

Chrám, zasvetený bohu Amonovi, je skutočne monumentálny....

...s mnohými obrovskými bránami, nádvoriami, a hlavne s prekrásnym stĺporadím...


...všetko bohato zdobené:








Keďže ide o najväčši chrámový komplex v Egypte, nebol samozrejme vystavaný jediným panovníkom. Výstavba trvala vraj viac ako 13 storočí, a v dnešnej podobe ho začal stavať Thutmose I.

....

Obelisky sa v ňom nachádzali vraj pôvodne štyri. Dva stoja......





...tretí sa váľa po zemi :-)

..ale o štvrtom neviem nič.
Okolo tohoto kamenného hovniválika obiehali v každom momente davy ľudí - povera vraj hovorí, že ak ho žena sedem krát obehne, otehotnie. Nuž, neviem - v každom prípade bola fuška odfotiť ho tak, aby ho nezakrývala nejaká dieťaťachtivá turistka :-)

Deň sa pomaly chýlil ku koncu, a s ním aj strastiplná a náročná návšteva turisticky najvýznamnejšieho centra Egypta, doslova prepchatého rôznymi pamätihodnosťami. Výlet to bol určte pekný, ale po týchto skúsenostiach už takýmto spôsobom asi nikdy viac. Návšteva Údolia kráľov , alebo aj samotných chrámov je určite príhodnejšia v časoch, keď slnko nerobí zo zeme peklo.

Pri návšteve papyrusovej dielne cestou k pobrežiu Červeného mora sa nám ešte naskytol pohľad na dôverne známe vozítko :-)

Foto: ja a Dominika