
Existujú tri základné podmienky, ktoré výrazne znižujú mieru korupcie - občania si uvedomujú, že verejné prostriedky sú ich prostriedky, obstarávatelia sú kvalifikovaní a kontrola je založená na vysokej miere transparentnosti. V prvom rade v normálnej krajine neexistuje, že samotný minister hospodárstva propaguje "netradičné formy predaja". A ako sme sa nedávno dozvedeli, neprekvapí, že ryba smrdí od Širokého. Neprekvapí ani napojenie Plastiky na Pentu a ŠTBákov. Skôr je stále šokujúce, že podobné informácie v mori marazmu sú iba určitou kuriozitou na deň v médiach. Neohovoriac o tom, že je možné, že peniaze z azerbajdžanskej privatizácie pretiekli priamo cez Slovensko.
Akú úctu môže mať človek voči súdu, ktorý rozhodne, že vlastne Gabriel Karlín, ktorý fyzicky prebral pól milióna korún je nevinné pacholiatko? A nasleduje mlčanie jahniatok a Jahnátka.
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám je v poslednej dobe výrazne okliešťovaný opäť rozhodnutiami súdov, kde často sedia tí istí ľudia ako pred novembrom 1989. Komunistická solidarita medzi ľuďmi so straníckou knižkou bola vždy veľmi veľká. (Harabín musí mať tiež hlavu v smútku, pretože jeho kamarát Baki Sadiki prišiel o celú úrodu, ktorú napadli nechutné huby). Transparentnosť je však možné zabezpečiť iba zverejňovaním všetkých relevantných dokumentov. Odvolávanie sa na obchodné tajomstvo v prípade štátnych zákaziek nemôže byť akceptovateľné. Ak niekto chce robiť obchod a sú do toho zatiahnuté aj peniaze daňových poplatníkov, musí ísť s kožou na trh. Ak nie, tak žiaden obchod nebude.
V USA, ak na základe zistenia občana dôjde k vráteniu neefektívne investovaných peňazí, daný občan má právo na 10% z vrátenej sumy, a samozrejme následne je veľký tlak na prepustenie z verejných služieb osoby (osôb), ktoré za pôvodné plytvanie nesú zodpovednosť. Tento systém by bolo podnetné zaviesť aj na Slovensku. Samozrejmosťou by tiež malo byť povinné elektronické verejné obstarávanie (aj v prípade nákupu toaletných papierov pre ministerstvá) a tiež vznik tzv. obstarávacích agentúr.
Môžeme sa sami rozhodnúť, či chceme mať slovo korupcia v slovníku cudzích slov ako Fíni alebo v dennej komunikácií ako bakšiš v Egypte. Kto navštívil obe krajiny vie, že rozdiel je vidieť na prvý pohľad.