Ale naspäť k lekárskej komore. Dnes má 18 707 členov (aspoň to tvrdili na tlačovke ), pričom lekárov je cca 19 200. Znamená to, že len 500 lekárov nie je zároveň členmi lekárskej komory. Zvyšných 18 707 ľudí naďalej súhlasí s platením členského (2000 Sk / rok = spolu cca 37 miliónov Sk / rok) a zároveň legitimizuje vedenie, ktoré verejne vyzýva na porušovanie zákona.
Prezident SLK M. Dragula novinárom oznámil, že nehodlá rešpektovať ustanovenie zákona, podľa ktorého je lekár povinný požiadať zdravotnú poisťovňu o súhlas na výkon neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Podľa jeho názoru by „mohlo dôjsť k nenapraviteľným škodám na zdraví pacientov a niektorí by mohli aj zomrieť“ (citát TASR). Z uvedeného sa neinformovanému jedincovi pred očami zjaví obraz pacienta s infarktom, ktorý chrčí na chodbe a lekár sa snaží od poisťovne vymámiť súhlas, či ho smie resuscitovať.
Takto vyzerá demagógia par excellance. V nijakom zákone totiž nie je Dragulom citovaná povinnosť uvedená. Šéf komory prekrucuje znenie zákona*, kde sa nič nehovorí o súhlase na výkon neodkladnej starostlivosti. Reč je len o potvrdení, či naozaj šlo o neodkladnú starostlivosť. A v tom je diametrálny rozdiel.
Potvrdenie sa nežiada vopred, ale dodatočne. Neodkladnú starostlivosť je povinný poskytnúť každý zdravotnícky pracovník a to čo najrýchlejšie, inak má na krku i prokurátora (viď Trestný zákon).
Poisťovňa však nemusí zaplatiť všetko – zákon** jasne hovorí, že neplatiči poistného majú nárok z verejného zdravotného poistenia len na úhradu neodkladnej starostlivosti, zvyšok si platia sami. Preto poisťovňa musí vedieť, či výkony poskytnuté neplatičovi, ktoré jej nemocnica fakturuje, sú naozaj výkonmi neodkladnej starostlivosti alebo nie. Je to preto logicky i v záujme poskytovateľov. Podobne poisťovňa uhradí aj nezmluvnému lekárovi výkony neodkladnej starostlivosti – ale musí sa presvedčiť, že naozaj šlo o neodkladnú starostlivosť. Inak sa „neodkladnou“ stane všetko. Takými skúsenosťami slovenské zdravotníctvo už prešlo.
Ak teda prezident komory vyzýva lekárov na ignorovanie poisťovní pri informovaní o poskytnutej neodkladnej starostlivosti, do budúcich ťažkých rokovaní medzi poisťovňami a poskytovateľmi nevstupujú lekári s príliš dobrým profilom. Výzvy na porušovanie zákonov nie sú šťastným začiatkom pre akúkoľvek spoluprácu.
Takže milí lekári, ak nechcete svojimi tisíckorunáčkami dotovať takéto výstrelky, nemusíte. Členstvo vo všetkých zdravotníckych komorách je dobrovoľné. Členstvo v komore nie je podmienkou ani na vydanie licencie, ani na výkon povolania, skrátka na nič. Je skrz-naskrz dobrovoľné. Vystúpiť z komory môžete kedykoľvek a ešte ušetríte. Jediná povinnosť, ktorá sa na zdravotníckych pracovníkov vzťahuje, je povinnosť registrácie. Každoročne je každý zdravotnícky pracovník povinný do registra vedeného v príslušnej komore nahlásiť zmeny, ktoré sa týkajú jeho praxe a vzdelania. Je to požiadavka EÚ a celý špás stojí ročne 50 Sk. Oproti ušetreným dvom tisíckam u lekárov (nehovoriac o sestrách a pôrodných asistentkách či o desiatich tisíckach u lekárnikov) je to celkom dobrý deal, čo poviete?
* § 79 ods. 1 písm d) zákona č. 578/2004 Z.z. o poskytovateľoch a § 15 ods. 1 písm. f) zákona č. 581/2004 Z.z. o zdravotných poisťovniach
** § 9 ods. 2 až 7 zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení