
Týždenník Trend v nedávnej dobe vo svojej prílohe hlásal "koniec reklamného obžerstva". Iniciatíva BPK chce však práve určitú striedmosť a váhavosť (kúpim si plazmovú telku alebo mi stačí aj tá z minulého roku?) vypudiť z hláv spotrebiteľov.
Úvodná stránka začína vetou: "Kríza nás vyplašila natoľko, že mnohí z nás odkladali nákupy na neskôr, aj keď sme na to ešte nemali dôvod." Tento čin sa nazýva šetrenie, nežitie na dlh, nekupovanie zbytočnosti. Rozumný človek začne šetriť vtedy, keď má z čoho. Kríza je ďalej popisovaná ako katastrofa, ktorá mala po novom roku aj takýto priebeh: "S novým rokom prišli zlé správy a ľudia začali šetriť. Väčšina z nás krízu vôbec nepocítila a aj tak sme obmedzili nákupy.(...) Ľudia si začali oveľa menej brať úvery (čo bolo rozumné, nakoľko práve život na dlh bol hlavným hýbateľom celej krízy). Ešte výraznejšie sa prejavil pokles predaja bytov a banky začali pod vplyvom zlých správ zo zahraničia poskytovať hypotéky a úvery za oveľa prísnejších podmienok ako predtým (teda nie na počkanie a nie 120% ceny nehnuteľnosti). Nezamestnanosť sa pod vplyvom neustále sa znižujúcej výroby začala zvyšovať a novým trendom sa stalo šetrenie takmer na všetkom. Problémy začali mať aj odevné firmy a výrobcovia obuvi (na Slovensku mali tieto firmy problémy kríza-nekríza pre výrazne lacnejší dovoz z Ázie). Prázdne boli odrazu v čase obeda mnohé reštaurácie, nepredával sa nábytok ani spotrebná elektronika (ľudia si nekupovali veci, ktoré nutne nepotrebovali, ak im fungoval starší televízor, kašľali na reklamu a nešli si kúpiť novú plazmu s uhlopriečkou na celú stenu). Pod vplyvom toho všetkého prestala fungovať nákladná preprava, ktorá nemala voziť aký tovar (lož a hyperbolizácia, prevoz nábytku či elektroniky tvorí malý zlomok dopravy). Ľudia začali menej cestovať (preto skrachoval zlatý sen na dlh SkyEurope? Haha). Kríza sa na Slovensku definitívne udomácnila."
Agenda BPK zahŕňa aj vety typu "na pozore sa však začal mať aj trh s bytmi a domami, na ktorom prestali rásť ceny" (a developeri začali krachovať, pretože zrazu - čuduj sa svete - nikto nechcel kúpiť byt v River Parku za 3 milióny €). To, že praskla realitná bublina, môže naozaj mrzieť iba developerov, realitné kancelárie a reklamné agentúry.
Najväčšími zadávateľmi reklamy za minulý rok boli Orange, T-Mobile a Henkel Slovensko, prví dvaja dokonca investovali do reklamy viac ako 2 miliardy korún (Orange 2,86 mld., T-Mobile 2,5 mld.). Teda najväčším živiteľom reklamných agentúr boli dvaja telekomunikační operátori. Podobne je to aj u masmédií - televízia (1. Orange), rádio (1. T-Mobile), tlač (1. Orange), kino (1.Orange) a outdoor (1.Orange), takže sa môžeme pravdepodobne tešiť na úvahy BPK typu "Posielaj viac MMS, aj operátorka na ústredni si chce kúpiť nový digitálny fotoaparát!"
Naozaj vtipný a popisný je hneď prvý tip počas krízy pre spotrebiteľov: "Rekordne lacné televízory - majstrovstvá sveta v hokeji či vo futbale môžete sledovať už na budúci rok na novom televízore..."
Áno, doma treba mať plazmu, aj keby na chleba nebolo! Veď kde budete môcť inde vidieť tú novú reklamu na super multifunkčný mobil 8. generácie v akcii len za 1500€!
Celá táto "akcia" bojovníkov proti kríze je naozaj výsmechom do tváre ľudí, ktorých najviac zasiahla kríza, sú nezamestnaní a pomaly nemajú z čoho živiť svoju rodinu. Ale však "Last minute sa oplatí - dovolenka v Egypte len za 490 euro?"
Tvorcovia kampane by mali poslať veľký ďakovný list na kriedovom papieri Vladimírovi Mečiarovi, v poslednej dobe výrazne aktívnemu bojovníkovi proti kríze.
Bojovníci proti kríze (BPK) si zvolili za svoje logo bojovníka v helme, z diaľky pripomína punkera, z ideológie No future, žerme tu a teraz, celá kampaň aj vychádza.