Bola streda 28. novembra 2018. Aktivisti a aktivistky Greenpeace vyliezli na ťažobnú vežu nováckej bane a vyvesili tam pätnásť metrov dlhý transparent s výzvou „SKONČITE DOBU UHOĽNÚ“. Týmto, u nás síce nezvyčajným, ale nenásilným protestom, chceli upozorniť na deštruktívnu ťažbu a spaľovanie uhlia, ktoré sú sústredené na Hornej Nitre. Keď po akcii aktivisti a aktivistky dobrovoľne opustili zariadenie, zadržala ich polícia. To, čo nasledovalo potom, prekvapilo celé Slovensko aj Európu.

Expres z bane až na Ilavský hrad
Ešte v ten istý deň začala polícia vyšetrovať skutok ako zločin všeobecného ohrozenia. Podľa Trestného zákona spácha tento trestný čin ten,„kto úmyselne a) vydá ľudí do nebezpečenstva smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví alebo cudzí majetok do nebezpečenstva škody veľkého rozsahu tým, že spôsobí požiar alebo povodeň, alebo poruchu, či haváriu prostriedku hromadnej prepravy, alebo škodlivý účinok výbušnín, plynu, elektriny, rádioaktivity alebo iných podobne nebezpečných látok alebo síl, alebo sa dopustí iného podobného nebezpečného konania (všeobecné nebezpečenstvo), alebo b) všeobecné nebezpečenstvo zvýši alebo sťaží jeho odvrátenie alebo zmiernenie.“
Dvanásti zadržaní strávili noc v cele policajného zaistenia a na druhý deň, vo štvrtok, im bolo vznesené obvinenie. Nie však pre zločin všeobecného ohrozenia, ale pre prečin poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia. Za tento trestný čin totiž hrozí trest až päť rokov väzenia! Tesne pred vypršaním prípustnej doby zaistenia 48 hodín, prievidzská prokuratúra doručila v piatok dopoludnia na súd návrh na vzatie všetkých zadržaných do väzby.
Absurdné predstavenie pokračovalo o dva dni. Vtedy Okresný súd v Prievidzi rozhodol, že aktivistky a aktivisti vo väzbe zostanú až do súdneho procesu. Dôvodom mali byť obavy z toho, že budú ďalej páchať trestnú činnosť (!). Súd tiež odmietol prijať od obvinených písomný sľub, že “nikam neutečú” a odmietol aj peňažnú kauciu. Aktivistov a aktivistky teda previezli do väznice v Ilave.
Rozhodnutie väzobne stíhať účastníkov nenásilného protestu v jednom z najtvrdších väzení v krajine, vyvolalo obrovskú reakciu. K téme sa vyjadrovali aktivisti, osobnosti kultúrneho a spoločenského života, právnici a takmer celá politická reprezentácia krajiny. Absurdné predstavenie ukončil 4. decembra Generálny prokurátor Slovenskej republiky, ktorý vydal príkaz, aby aktivistov a aktivistky z Ilavy okamžite prepustili. Podľa Jaromíra Čižnára boli vo väzbe držaní neprávom.
Pomalá cesta k pravde...
S ohľadom na možné prepojenie vzájomných vzťahov medzi predstaviteľmi baní, políciou a prokuratúrou v rámci regiónu sme sa obávali , že vyšetrovacie orgány v regióne môžu byť v prípade našich aktivistov a aktivistiek zaujaté. Na základe podanej námietky zaujatosti prevzala dozor nad prípadom Krajská prokuratúra v Trenčíne. No a tá pomerne rýchlo obvinenie z Prievidze zrušila.
Trestné konanie však pokračovalo. Vyšetrovanie bolo zamerané na dôsledné preverenie toho, či v tomto prípade došlo, alebo nedošlo k trestnej činnosti. Preverovanie trvalo dlhé štyri mesiace. Konečné rozhodnutie prokuratúry, ktoré nám bolo sprístupnené v apríli 2019, však potvrdzuje to, čo sme tvrdili od začiatku. Aktivisti a aktivistky nespáchali žiadny trestný čin. Žiadne ohrozenie životov, žiadne poškodenie majetku. Nenásilný protest bude ďalej predmetom priestupkového konania.

Širšie súvislosti
Greenpeace sa regiónu hornej Nitry venuje dlhodobo. Približne od roku 2002 sme upozorňovali na znečistenie rieky Nitra nebezpečnými látkami, ktoré pochádzali z miestnej chemickej fabriky. Robili sme kampaň upozorňujúcu na neďalekú uhoľnú elektráreň a jej vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie. No a systematicky sa venujeme aj ťažbe uhlia a jej dôsledkom na životné prostredie a klímu. Len nedávno sme napríklad analyzovali sedimenty v tokoch, do ktorých sa vypúšťajú banské odpadové vody (testy odhalili alarmujúce hodnoty arzénu).
Pani sudkyňa, ktorá rozhodovala o väzobnom stíhaní účastníkov protestu v Novákoch, však tieto aktivity vnímala inak. V rozhodnutí o vzatí do väzby to formulovala tak, akoby proti baniam robil Greenpeace rozsiahle vojenské operácie. Toto je zásadná vec! Je to totiž úplné nepochopenie toho, ako sa líši legitímna aktivita environmentálnej organizácie od nebezpečnej organizovanej trestnej činnosti. Ak by sme totiž interpretovali občianske aktivity, ako to urobila pani sudkyňa (a ak by nedošlo ku následnej korekcii zo strany generálneho prokurátora), bol by to pre demokraciu v tejto krajine veľmi nebezpečný precedens.
Pýtate sa prečo? Pretože rozhodnutie pani sudkyne spochybňovalo dlhodobú prácu občianskych aktivistov, ktorí systematicky odhaľujú znečisťovanie životného prostredia, spochybňovalo oprávnenú kritiku subjektov, ktoré ohrozujú životné prostredie, spochybňovalo právo na názor a jeho slobodné vyjadrenie, spochybňovalo právo na združovanie a protest, no a v neposlednom rade legitímnu činnosť prezentovalo, ako niečo škodlivé, nebezpečné a potenciálne trestné. Našťastie v tomto prípade systém bŕzd a protiváh fungoval a generálny prokurátor vzniku tohto nebezpečného precedensu zabránil.
Som však presvedčená, že tento „justičný“ aspekt kauzy „Nováky“ si do budúcnosti zaslúžil viac pozornosti a oveľa hlbšiu analýzu.
Eko ďalej?
Klimatická zmena predstavuje reálnu existenčnú hrozbu. A právo na priaznivé životné prostredie je našim základným právom, garantovaným Ústavou SR. Po rokoch veľkých deklarácií a mnohých rečí však potrebujeme vidieť konkrétne veľké činy. Potrebujeme zásadnú zmenu. Musíme zmeniť systém, v ktorom poškodzovanie životného prostredia nemožno prezentovať ako verejný záujem. Namiesto stíhania tých, čo upozorňujú na ničenie životného prostredia, musíme začať stíhať tých, čo toto ničenie zapríčiňujú.
Zdá sa to jednoduché a logické, ale je to obrovská výzva! Som presvedčená, že túto výzvu zvládneme iba vtedy, keď budeme mať viac „nováckych aktivistov a aktivistiek“ - viac ľudí, ktorí sa nebudú báť riskovať svoje pohodlie, a ktorí budú ochotní obetovať svoj čas a energiu pre prospech nás všetkých.
Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko
