Stopy vojenskej histórie

"Na žiadnu strelu, ktorá zasiahla človeka, by sa nemalo zabudnúť, preto je obrovskou hanbou ak si človek nedokáže mimo medií pripomenúť tie strely, ktoré zasiahli celý svet."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Svetové vojny patria bezpochyby k najhorším udalostiam celosvetovej histórie. Práve preto je veľmi dôležite pripomínať si ich, aby sa už nikdy nemuseli opakovať chyby, tak obrovského kalibru.

Dlhšiu dobu si všímam ako sa z povedomia mojej a mladšej generácie (mám 20 rokov) vytráca záujem o poznanie našej histórie. A nielen tej našej. Bohužiaľ absencia vedomostí chýba už aj v oblastí historických udalostí, ktoré ovplyvnili chod celého sveta.

Tu však hovoríme o niečom, na čo by sa v žiadnom prípade nemalo zabúdať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Poučením pre nás by nemali znamenať iba riadky v učebniciach dejepisu. Vojna by nemala byť len niečím čo vidíme v hrdinských amerických filmov, a čo môžeme zdolať pomocou dvoch tlačidiel v počítačových hrách...

Stačí sa pozrieť von a zistiť čo vojna zanechala po sebe. Cintoríny, v ktorých kríže ostanú večne neoznačené. Prázdnotu v srdciach tých čo si pamätajú a stratili.

Ale zároveň aj nádej v lepšiu budúcnosť a život, ktorý môže v mieri plynúť ďalej.

Okrem týchto hodnôt, sú nám pripomienkou aj betónové objekty, na ktoré je možné naraziť pri všedných prechádzkach lesom.

Obrázok blogu

Skryté, nevyužité a zabudnuté... Takáto bola a je budúcnosť väčšiny týchto objektov u nás.

SkryťVypnúť reklamu

Existujú však aj výnimky, ktoré neodradil súčasný stav bunkrov. Partie kamarátov a dobrovoľníkov, ktoré sa zlúčili do občianskych združení, sa roky snažia obnoviť zašlú slávu bunkrov a sprístupniť ich širokej verejnosti.

Vďaka ich iniciatíve je dnes možné navštíviť štyri tieto objekty, ktoré sú plné exponátov.

Jedná sa o bunkre z druhej svetovej vojny.

Spomeniem aj občianske združenia, ktoré revitalizovali tieto objekty na pohraničí z vlastných finančných zdrojov:

O.Z. Zachráňme petržalské bunkre - majú na starosti najväčší bunker postavený na našom území, B-S 8 „Hřbitov“.

O.Z. Múzeum Petržalského opevnenia - tematicky revitalizujú bunkre B-S 2 „Mulda“ a B-S 4 „Lány“.

SkryťVypnúť reklamu

O.Z. B-S 6 Vrba - sa stará o atypický objekt B-S 6 „Vrba“.

Teraz sa však dostanem k hlavnému bodu článku, a to k Prvej svetovej vojne. Je pochopiteľné, že podľa počtu obetí sa druhá svetová vojna stala pripomínanejšou a diskutovanejšou udalosťou, ako tá prvá. Avšak, v takýchto prípadoch by sa nemalo jednať o preteky „ktorá bola horšia a pod“. Obe zanechali po sebe kopec smutných spomienok, ktoré ovplyvňovali aj povojnové generácie.

Práve preto, by som teraz rád poukázal aj na vojenské objekty, postavené na našom území v období prvej svetovej vojny.

Ako väčšina z nás vie, tejto vojne sa hovorilo aj „zákopová“. No o zákopy tento krát nepôjde. Keďže som začal spomínať betónové objekty, tak pri nich zostaneme i naďalej.

SkryťVypnúť reklamu

V týchto riadkoch sa budem venovať delostreleckým kavernám.

„Čo sú kaverny?“

Kaverny boli úkryty pre delostrelcov a muníciu. Boli súčasťou oporných bodov, ktoré sa nachádzali v blízkosti samotných delostreleckých postavení.

Na prvý pohľad pripomínajú jaskyne. V dnešnej dobe sa do väčšiny z nich dá dostať iba plazením pod zem.

Boli postavené v lokalitách ako Dlhé Diely, Lamač, Sitina, Kamzík, Dúbravská Hlavica...

V poslednej spomínanej lokalite sa začala koncom roka 2012, revitalizácia objektu „K2 Dúbravka“.

Na tejto revitalizácií sa podieľa občianske združenie „Bunkre“ v spolupráci s bratislavskou mestskou časťou Dúbravka.

Ide teda o prvý a jediný projekt s vojenskou tematikou u nás, ktorý sa týka prvej svetovej vojny.

Okrem tohto projektu o.z. „Bunkre“ organizuje pravidelné poznávacie a vzdelávacie výlety. Práve týmito aktivitami, zhromažďovaním informácií a mapovaním vojenských objektov sa snaží združenie zvýšiť súčasné povedomie o ich existencií.

Už teraz je možné sa pozrieť na ich prácu. Stačí prísť na Dúbravskú Hlavicu smerom do lesa. Odtiaľ vás už nasmerujú informačné šipky priamo ku kaverne.

Členovia združenia sú tu každú sobotu v čase od 10:00 do 16:00 hod. a poskytnú vám odborný výklad.

Verím, že takto strávený voľný čas neoľutujete a vďaka krásnemu okoliu spojíte príjemné s užitočným.

Pokiaľ máte záujem dozvedieť sa viac o aktivitách združenia navštívte ich internetovú stránku www.bunkre.info.

Ďakujem:

Informácie - OZ Bunkre

Fotodokumentácia - Ľuboš Vodička

Obrázok blogu
Jakub Kuruc

Jakub Kuruc

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrovoľník a aktivista.Člen o.z.a o.i. - Bratislavské rožky, Cultura Nostra, Bratislavská občianska samospráva, História bez hraníc, Projekt Bratislava a Mesto bez reklamy. Zoznam autorových rubrík:  ÚvahyNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

220 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 22x
  • Prečítané: 1 371x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 139x
  • Prečítané: 4 234x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 475x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 112x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 390x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 248x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Z tigra sa stal outsider. Osem grafov ukazuje, že Slovensko smeruje k úpadku
Košický magnát? Chválil sa miliónmi, nakoniec prišiel aj o dom

Tomáš Vašuta

Košický magnát? Chválil sa miliónmi, nakoniec prišiel aj o dom

Príbeh finančníka, ktorý chcel mútiť vody slovenského biznisu.

  • 9h
Lepší nový elektromobil do 25-tisíc nekúpite, testovali sme Hyundai Inster
Ranný brífing: Pellegrini sa postavil Ficovi, Slovensko kráča do priepasti

Michal Deliman

Ranný brífing: Pellegrini sa postavil Ficovi, Slovensko kráča do priepasti

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

  • 8h
reklama
SkryťZatvoriť reklamu